Физиотерапията е част от комплексната рехабилитационна грижа. Тя използва терапевтични методи и техники, които се подбират персонално в зависимост от здравните потребности на всеки пациент. Физиотерапията включва широк набор от лечебни практики, насочени към облекчаване на болката, преодоляване на ограниченията и възстановяване на нормалното функциониране на тялото.
Основни физиотерапевтични методи, предлагани в МДЦ Медива- София:
- Електротерапия – използва нискочестотни токове с различен интензитет за облекчаване на болка, подобряване на кръвообращението, стимулиране на мускулите и нервите и ускоряване на възстановителните процеси. Посредством електрическите импулси, прилагани върху тялото чрез специални електроди, се стимулира нервно-мускулната активност, потискат се болковите сигнали към мозъка, подобрява се храненето на тъканите чрез увеличаване на локалния кръвоток, ускорява се резорбцията на възпалителни продукти и се подпомага възстановяването при увреждания на нерви и мускули. Електротерапия се прилага успешно при ортопедични, ревматологични, неврологични, следоперативна и посттравматична състояния за предотвратяване на мускулна атрофия.
Най-често използвани форми на електротерапия са ТЕНС, интерферентен ток, галваничен ток и диадинамични токове.
Транскутанна електрическа нервна стимулация ТЕНС използва нискочестотен ток за облекчаване на болка. Интерферентният ток е дълбоко проникващ с подчертан аналгетичен ефект за хронични болки, невралгии и спазми. Галваничен ток се използва за йонофореза (въвеждане на лекарства през кожата) и е подходящ при възпаления, неврити, съдови нарушения. Диадинамични токове (ДДТ) – комбинират няколко форми на ток за създаване на болкоуспокояващ и тонизиращ ефект. Електромагнитната стимулация (ЕМС) се прилага за стимулиране на отслабената мускулатура при обездвижване, след операции или при неврологични заболявания. Електротерапията във всичките й форми е неинвазивна и безболезнена, справя се с болката без потребност от медикаментозно лечение, подпомага възстановяването и може да се прилага дългосрочно, особено в комбинация с кинезитерапия, масаж и лазер.
- Лазерна терапия. Тя използва нискоенергиен или високоенергиен диоден лазер за лечение на болки, възпаления, травми и кожни проблеми. Основните разлики между тях се състоят в излъчвания енергиен поток, в дълбочината на проникване и ефективността при различни състояния.
Нискоенергиен диоден лазер работи при ниска мощност, обикновено от 1 до 500 mW. Прониква дълбоко в тъканите и стимулира клетъчните процеси. Безболезнен е и има минимални странични ефекти. Прилага се при болки и възпаления в областта на гърба, врата, ставите и мускулите. Подобрява възстановяването след травми и операции. Стимулира заздравяването на повърхностни рани и следоперативни белези. Намалява възпалението при артрит и остеоартрит.
Високоенергийният диоден лазер работи при по-висока мощност, обикновено над 500 mW. Прилага се при силни болки и сериозни травми. Подпомага заздравяването на по-дълбоки тъкани и мускулни влакна като активира метаболитните процеси и ускорява възстановяването. Може да се използва за лечение на възпаления, както и за борба с бактерии и вируси на клетъчно ниво.
- Ултразвуковата терапия използва високочестотни звукови вълни (над 20 000 Hz), за да постигне терапевтичен ефект върху меките тъкани. С нея се намаляват възпаления и мускулни спазми и се стимулират възстановителните процеси в сухожилията и ставите. Ултразвуковите вълни проникват в дълбочина и създават микровибрации в тъканите, които подобряват кръвообращението, ускоряват метаболизма и регенерацията, разграждат фибрози и сраствания, имат противовъзпалителен и болкоуспокояващ ефект. Използването на лекарствен гел (фонофореза) улеснява проникването на активните вещества в дълбоките слоеве на кожата и тъканите.
Ултразвукова терапия се прилага при ортопедични и травматологични състояния, засягащи меките тъкани; При артрити, артрози, лексити, тендинити, бурсити; При сраствания след операции или имобилизация; Про контрактури и мускулни спазми; При неврологични заболявания и като част от рехабилитационните практики след счупвания, изкълчвания, хирургични интервенции.
Магнитната терапия или магнитотерапията е физиотерапевтичен метод, който създава нискочестотно магнитно поле с доказан ефект при различни заболявания на опорно-двигателния апарат, нервната система, кожата и кръвообращението. Магнитното поле прониква дълбоко в тъканите (до 10 см) и оказва биостимулиращ ефект на клетъчно ниво. Подобрява кръвообращението, лимфния дренаж и клетъчния метаболизъм; Ограничава възпалението; Има обезболяващо действие; Стимулира регенерацията на тъканите; Ускорява заздравяването на кости, стави и сухожилия;
Магнитотерапията се прилага при ортопедични и ревматологични заболявания; при фрактури, навяхвания, изкълчвания; При бавно зарастващи счупвания и при неврологични заболявания, след мозъчен инсулт (в рехабилитационна фаза); Като поддържаща терапия при Паркинсон; При съдови и обменно-ендокринни състояния – захарен диабет и нарушено кръвообращение в крайниците; При язви и рани от залежаван; При урологични и гинекологични проблеми като хроничен простатит и възпалителни заболявания на малкия таз. Магнитотерапията е безболезнена и напълно неинвазивна, но с висока ефективност за голям брой болестни състояния.
- Светлолечение или така наречената фототерапия е друг физиотерапевтичен метод, който използва естествена или изкуствена светлина за лечение на различни заболявания. Отличава се с абсолютна неинвазивност и безопасност и може да предостави както локално действие, така и общо въздействие върху целия организъм. Фототерапията използва електромагнитни вълни с различна дължина – инфрачервена, видима или ултравиолетова светлина – в зависимост от терапевтичния ефект, който се търси. Светлолечението подобрява кръвообращението и лимфния дренаж, стимулира клетъчния метаболизъм и имунната система, подпомага тъканната регенерация, регулира хормоналния баланс (например производството на мелатонин и серотонин) и има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. С помощта на светотерапия могат да се третират мускулно-скелетни и ставни проблеми, кожни заболявания, депресивни състояния, нарушен циркаден ритъм, безсъние. Освен това терапията ускорява процеса на зарастване на рани след хирургични интервенции и травми. Отличава се с добра поносимост от пациентите и минимален риск от нежелани странични реакции.
- Дарсонвал е апаратна физиотерапевтична процедура, която посредством високочестотен променлив ток с ниска сила, стимулира кожата, кръвообращението и нервната система. Методът носи името на френския физиолог Жак-Арсен д’Арсонвал, който в края на 19-ти век изследва ефектите на високочестотния ток върху човешкото тяло. Дарсонвализацията се извършва чрез електроди, които се допират до кожата или се държат на дистанция. Под въздействието на слабия ток се стимулира кръвообращението, ускорява се тъканната регенерация, намаляват се болка и възпаления, регулира се функцията на мастните и потните жлези. Процедурата има антисептично и бактерицидно действие. Препоръчва се при невралгии, варикозни вени и тежест в краката. повърхностни кожни рани, белези, стрии и нарушено кръвообращение в крайниците.
- Йонофореза е друг физиотерапевтичен метод, при който чрез слаб постоянен електрически ток (галваничен ток) в организма се въвеждат лекарствени вещества под формата на йони. Това е неинвазивна и безболезнена процедура с локално и системно действие, използвана както в медицината, така и в козметологията. Терапията използва два електрода – положителен (анод) и отрицателен (катод). Медикаментът се поставя под единия електрод в йонизирана форма. Постоянният ток въвежда йоните в кожата и тъканите чрез порите. Така активното вещество достига директно до възпалената или увредена зона, но без инжектиране. Методът се прилага при невралгии, мускулни и ставни болки, при спазми, схващания, възпаления, при белодробни заболявания, постоперативно и посттравматично за ускоряване на възстановяването. Обикновено чрез йонофореза се въвеждат калций, магнезий, йод, цинк, новокаин и други активни компоненти. По време на процедурата се усеща леко затопляне или мравучкане в областта на третиране. Предимствата на йонофорезата са свързани с нейната неинвазивност и прецизно локално безиглено въвеждане на медикаменти, както и с по-малко натоварване на черния дроб и стомаха в сравнение с пероралните лекарства.
- Криотерапия – Криотерапията е физиотерапевтичен метод, при който се използват с лечебна цел екстремно ниски температури. Името ѝ идва от гръцките думи “kryos” – студ и “therapeia” – лечение. Студът действа върху тялото като естествено обезболяващо и противовъзпалително средство, като в същото време стимулира кръвообращението, лимфния дренаж и оздравителните процеси. Студът предизвиква свиване на кръвоносните съдове (вазоконстрикция), което намалява отока и възпалението и забавя нервната проводимост, което е причина за обезболяващия ефект. След като областта се затопли се активира рефлексно разширение на съдовете (вазодилатация), което също подобрява кръвообращението и възстановяването. Криотерапията е приложима при ортопедични и спортни травми; при кръвонасядания и оток; при болки в ставите; възпалени сухожилия; неврологични заболявания; за следоперативна и посттравматична рехабилитация, при хронична болка, автоимунни и възпалителни състояния.
- Мокса или моксотерапия. В основата на метода стои традиционната китайска медицина. При него се използва топлината от изгарянето на билката Artemisia vulgaris (пелин), за да се стимулират определени телесни точки, които се използват в акупунктурата. Целта е да се подобри енергийният поток, да се тонизира организмът, да се засили имунитетът, да се стимулира кръвопотикът и да се облекчат различни заболявания. Методът е ефективен и при болки в гърба, кръста и ставите; при менструални болки, гинекологични проблеми и храносмилателни смущения; при простудни заболявания и хронична умора. Моксотерапията представлява напълно неинвазивен и безопасен метод, с който се подобрява микроциркулацията и обмяната на веществата и се постига дълбока релаксация на тялото.
- Лечение с черноморска луга или луготерапия. Лечението с черноморска луга е напълно естествен и широко прилаган метод във физиотерапията, който използва лечебните свойства на утайката от солниците на Черно море. Лечебното въздействие на лугата се определя от силата на минерали, микроелементи и биологично активни вещества като магнезий, калций, калий, натрий, йод, бром, сероводород, органични вещества от водорасли и планктон. Луготерапията се прилага при артроза, артрит и ставни болки; при дископатии, радикулити, ишиас; при мускулни и сухожилни възпаления; при кожни заболявания и проблеми на периферната нервна система. Терапията подобрява кръвообращението и микроциркулацията, редуцира възпаленията и болките; стимулира регенерацията на тъканите; има антисептично и антимикробно действие и съдейства на детоксикацията на целия организма.
- Дихателна физиотерапия. Тя се използва за подобряване на капацитета и функцията на белите дробове, особено при хронични респираторни заболявания. Подходяща е при белодробни заболявания като астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
Физиотерапевтичните процедури се назначават от лекар-физиотерапевт, според диагнозата, възрастта и индивидуалните особености на пациента.